2000 NASTAR National Championships  
Winners by Age Groups
Beaver Creek, CO
April 8-9, 2000

Male 5-6
1 Garrett Quimby, Waterville Valley
2 Benjamin Hutchins, Big Powderhorn
3 Greg Yearsely, Crested Butte

Male 7-9
1 Jason Black, Shawnee Mtn.
2 Benjamin Scissors, Powder Horn
3 Cody Ling, Powder Ridge

Male 10-12
1 David Wright, Boyne Mtn.
2 Danny Elkins, Steamboat
3 Peter Mardosa, Snowshoe

Male 13-15
1 Eli Dean, Powder Ridge-Ski Challenge
2 Luke Becker, Powder Ridge-Ski Challenge
3 Jonathon Thompson, Crystal Mtn.

Male 16-20
1 Bill Hartman, Blackjack
2 Charlie Lindberg, Park City

Male 21-24
1 Todd Lawson, Greek Peek
2 Clifford Lawson, Greek Peek
3 Paul Pepper, Okemo

Male 25-29
1 Wayne Schrenk, Mt. Brighton
2 Brent Wasti, Buck Hill
3 Karl Kuspa, Nubís Nob

Male 30-34
1 Steve Lindemer, Buck Hill
2. Van Hilleshiem, Tyrol Basin
3 Joe Nadolny, Tyrol Basin

Male 35-39
1 Bill Graebel, Vail
2 Tony Disalvo, Ski Sawmill
3 Lee Nadolny, Tyrol Basin

Male 40-44

  1. Mark Sertl, Labrador
  2. Dave Goode, Boyne Mtn.
  3. Bill Tillis, Welch Village

Male 45-49

  1. Ken Dean, Powder Ridge-Ski Challenge
  2. David Pinska, Afton Alps
  3. Joe Mazurek, Shawnee Mtn.

Male 50-54

  1. Atilla Donmez, Snowmass
  2. Gene Bygd, Welch Village
  3. Dennis Novak, Tyrol Basin

Male 55-59

  1. John Keller, Sterling Forest
  2. Stuart Pray, Perfect North Slopes
  3. Dave Perrigo, Keystone

Male 60-64

  1. Andrzej Ruzikowski, Ski Winham
  2. Bernard Palm, Cascade Mtn.
  3. Michael Wieland, Treetops

Male 65-69

  1. Ted Chally, Blackjack
  2. Fred Fushimi, Perfect North Slopes
  3. Vladimir Golden, Mt. Brighton

Male 70-74

  1. Fritz Krug, Sun Valley
  2. Gene Edwards, Mt. LaCrosse
  3. Andrew Wolf, Beaver Creek

Male 75-79

  1. Karl Steinwachs, Keystone
  2. James Yohn, Breckenridge
  3. John Roeder, Ski Winham

Male 80+

  1. Douglas Russell, Snowmass
  2. James Dooley, Taos

Female 5-6

  1. Rachel Buser, Sante Fe
  2. Katie Bernhard, Park City
  3. Diana Potterveld, Steamboat

Female 7-9

  1. Hannah Wolf, Boyne Mtn.
  2. Anne Belmonte, Ski Winham
  3. Danielle Dawson, Cascade Mtn.

Female 10-12
1 Emma Fergusson, Beaver Creek
2 Danielle Wright, Boyne Mtn.
3 Hana Miller, Ski Winham

Female 13-15
1 Raina Regan, Boyne Highlands

Female 16-20
1 Sarah Loomis, Mt. LaCrosse

Female 21-24

  1. Katie Mason, Okemo
  2. Michele Monroe, Buck Hill
  3. Brenda Walli, Boyne Highlands

Female 25-29

  1. Wendy Ling, Powder Ridge-Ski Challenge

Female 30-34

  1. Marie Hayes, Timberline
  2. Heidi Lindemer, Buck Hill
  3. Barb Everson, Buck Hill

Female 35-39

  1. Fraser Higano, Welch Village
  2. Julie Murphy, Perfect North Slopes
  3. Beth Bertelson, Buck Hill

Female 40-44

  1. Jo Cobb, Taos
  2. Jan Zejdlik, Buck Hill
  3. Deb Becker, Powder Ridge-Ski Challenge

Female 45-49

  1. Cynthia Florimont, Steamboat
  2. S. Heinemen, Steamboat
  3. Lynn Nolen, Taos

Female 50-54

  1. Judith Dorner, Cascade Mtn.
  2. Celesta Segerstron, Steamboat
  3. Kim Jamison, Shawnee Mtn.

Female 55-59

  1. Sissy Kelly, Purgatory
  2. Carol Davis, Winter Park
  3. Rosvita Wolk, Mt. LaCrosse

Female 60-64

  1. Diana Eagon, Buck Hill
  2. Irene McConnaughy, Beaver Creek

Female 65-69

  1. June Williams, Steamboat
  2. Ellen White, Wildcat
  3. Doris Jones, Keystone

Female 70-74

  1. Lois Umholtz, Greek Peak
  2. Madeline Goulard, Taos
  3. Angie Smith, Greek Peak

2000 NASTAR Team Awards

  1. Vail
  2. Perfect North Slopes
  3. Ski Winham